Artykuł > Seks na zdrowie.
Seks na zdrowie.
Seks na zdrowie.

„Jeśli dotyk byłby tylko pragnieniem ciała, ludzie staliby się dla siebie bezduszni” – tak powiedział niegdyś Seneka i nawet po wielu minionych wiekach należy przyznać mu rację. Dotyk drugiego człowieka jest bowiem aktem nie tylko fizycznym, ale także emocjonalnym, wyrażającym to, co tkwi wewnątrz nas. Fizyczna bliskość partnera pozytywnie oddziałuje na nasze uczucia, nastrój a także dodaje zdrowia.

To, że seks, przytulanie i inne przyjemne formy dotyku mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie, nie zostało wyssane z palca. Potwierdza to bowiem wielu badaczy. Naukowcy z Medical University of Vienna ustalili, iż bliskość fizyczna wiąże się z:

1. redukcją stresu oraz napięcia,

2. ukojeniem, spokojem, poprawą samopoczucia,

3. poprawą pamięci,

4.obniżeniem ciśnienia krwi,

5. pomocą w leczeniu niektórych chorób (np. astmy),

6. działaniem przeciwbólowym

7.działaniem przeciwalergicznym.

Co ważne, nie tylko seks działa tak dobroczynnie; już jeden serdeczny uścisk bliskiej osoby może sprawić, że poczujemy się o wiele lepiej, choć należy wiedzieć, że nie działa to tak samo, kiedy przytulany jest ktoś obcy lub niezwiązany z nami emocjonalnie.

Na pewno każdy rodzic lub starszy brat/siostra wiedzą, jak przytulanie jest ważne dla dzieci. Dzięki temu lepiej się one rozwijają zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym (korzysta zwłaszcza układ odpornościowy, łatwiej jest zasnąć i uśmierzyć ból). Ponadto, dzięki uściskom (również dzięki pocałunkom) nasz organizm wytwarza więcej oksytocyny, czyli tzw. hormonu przywiązania, dzięki któremu nasze relacje z drugim człowiekiem zacieśniają się jeszcze bardziej. Jednocześnie obniża się poziom kortyzolu odpowiedzialnego za stres a także spada ilość niepotrzebnych kalorii.

Korzyści zdrowotne i emocjonalne to jeszcze nie wszystko. Otóż serdeczne uściski pełnią jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – komunikacyjną. Przytulając się do partnera wielu rzeczy nie musimy wypowiadać, uścisk robi to za nas. Jest to swoisty sposób komunikacji niewerbalnej tworzący wspólną płaszczyznę, informujący o bliskości, empatii itp. To natomiast ułatwia wzajemne zrozumienie oraz wyrażenie swoich uczuć.

Przywiązanie do partnera można wyrażać na różne sposoby: poprzez rozmowę, pocałunki czy bliskość seksualną, przy czym każdy z nich jest ważny. Po pocałunku czy zbliżeniu czujemy się zrelaksowani i przyjemnie zmęczeni, ale nawet już samo przebywanie w obecności ważnej nam osoby obniża ciśnienie, a tym bardziej rozmowa, która zresztą leży u podstaw udanego związku.

Co ciekawe, seks może sprzyjać nawet zwalczaniu zarazków i tworzeniu przeciwciał, więc ludzie, którzy się często kochają, mogą być bardziej odporni na przeziębienia. Poparto dowodami, że organizmy takie łatwiej walczą z komórkami nowotworowymi. Ponadto, seks poprawia sen, dotlenia organizm i oczywiście poprawia humor. Wniosek jest chyba prosty?

Admin
Admin
Data dodania artykułu: 15.10.2013
Samotne online
0
Samotni online
0